• WorkFit

Ofiste oturmak; yeni sigara

Güncelleme tarihi: 7 Ara 2017

Günümüz dünyasının yepyeni bir problemi var; sandalyeler. İş yerinde, eviniz en rahat köşesinde, arabanızda ve hatta muhtemelen şu anda bu yazıyı okurken altınızda bir sandalye var. Onlar her yerde ve her anımızda.

Yakın dönemde yapılan araştırmalara göre uzun süreli oturmalar metabolizmayı yavaşlatıyor, omurgada deformasyona yol açıyor, kilo alma problemini destekliyor ve daha da önemlisi ortalama ömrü kısaltıyor. 2011 yılında British Journal of Sport and Medicine tarafından yapılan araştırmaya göre 25 yaşından sonra, televizyon karşısında oturularak geçirilen her 1 saat ömrümüzden ortama 22 dakika kısaltıyor, aynı hasar 2 sigara içilerek de yaratılıyor.Günde 4 veya daha fazla saat bilgisayar başında oturarak zaman geçiriyorsanız postürünüzde yaşanan ilk deformasyonlar omurga ve kaslarınızda meydana geliyor. Vücudunuzun ön tarafından bulunan göğüs ve bacak kasları kısalıp kasılırken arka kaslar gereğinden fazla gerilerek zayıflıyor.


Evde ve ya ofiste her 20 dakikada bir verilecek kısa bir ara, asansör yerine merdiven tercih etmek, yürünebilecek her yere taşıt ile gitmek yerine yürümek ve mümkün olan her anda ayakta durmak bu riskleri önlemek için iyi çözümler olacaktır.

Yeni trend ‘ayakta ofis masaları’ ise harika bir çözüm. Ancak daha uzun süreli çözümler için evde veya ofiste günde en az bir defa belli esneme hareketlerinin yapılması postürünüzü düzelttiği kadar size enerji de verecek, hayat kalite ve performansınızı da artıracaktır. WorkFit olarak sizler için hazırladığımız ufacık bir kaç tüyo:

#egzersiz #sigara #ofisteegzersiz #workfit

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör